ZKOUŠKY A ZÁVODYII. VIRTUÁLNÍ POSLUŠNOST 2022

Datum: únor 2022

Typ závodu: online závod

Rozhodčí: Lída Morrison

Kategorie: BH - VT hobby (pro psy bez složené zkoušky)

Počet bodů: 45/60

Výsledek: 3 místo (ze 4 závodníků)

Body:

Ovladatelnost na vodítku 13/15

Ovladatelnost bez vodítka 11/15

Odložení vsedě 8/10

Odložení vleže s přivoláním 6/10

Celkový dojem 7/10

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S Argem jsme se rozhodli zúčastnit se tohoto online závodu především proto, abychom viděli, kde ještě máme mezery v tréninku. Nakonec nám 45 bodů stačilo na TŘETÍ MÍSTO ze čtyř soutěžících v naší kategorii, přičemž na to druhé jsme ztráceli pouze jeden bod, ale beru to hlavně jako obrovskou zkušenost a ujištění, že na ostrou zkoušku budeme muset ještě hodně trénovat.

Paní rozhodčí Lída Morrison nám sice pochválila pěknou práci a vytkla pouze celkový projev psa a nedostatek koncentrace (proč by se měl Argo snažit když panička nemá balonek ), ale sama jsem dobře viděla, co Argo předváděl, když byla kamera vypnutá. Máme ještě co dělat. I tak jsem ale moc ráda za tuto příležitost, vyzkoušet si to nanečisto a zasoutěžit si :)


CANISTERAPEUTICKÉ ZKOUŠKY

Datum: 17. 12. 2022

Místo: DD, ZŠ a MŠ  Lazy, Zlín

Rozhodčí: Milan Doktor

Počet bodů: 72/100

Platnost zkoušky: do prosince 2025

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S Argem jsme na zkoušky nastoupili po více než ročním rozhodování. Přestože je Argo dost temperamentní pes, miluje lidi a nikdy s nimi neměl sebemenší problém, tak jsem se rozhodla to zkusit. Zkouška se skládala z deseti disciplín (chování psa v procházející se skupině lidí a ostatních psů, reakce na pach desinfekce, zkouška dominance - sahání do misky, základní poslušnost, vzrušivost a uklidnění psa při hře, zachování klidu při setkání s rozhodčím a ve skupině hlučných osob, reakce na invalidní vozík a berle, uložení psa vedle ležícího člověka, reakce na běžícího a padajícího člověka a nenadálý hluk, přenášení psa).

První část zkoušky zvládal Argo bez problémů, u poslušnosti se nám úplně nepovedla chůze bez vodítka (raději by šel čmuchat do šatny :-D ale na povel se hned vrátil a pokračoval bez problémů, bohužel závěr poslušnosti jsem mu pokazila z nervozity já, kdy jsem si Arga z odložení přivolala dřív, než mi dal rozhodčí povel). Setkání s rozhodčím, který Arga začal hladit, tahat za srst, objímat a tisknout se k němu, se  Argovi bohužel příliš nelíbilo, ačkoliv nereagoval agresivně, začal při těsném kontaktu couvat a při dalších pokusech už uhýbal, což nebylo dobře :-( a vysloužili jsme si sice první, ale o to citelnější bodovou ztrátu, stejně se nám bohužel nepodařilo zachovat klid ve skupině osob. Na invalidní vozík reagoval Argo sice opatrněji, ale přesto se nám už dařilo o něco lépe a na to, že viděl člověka na vozíku poprvé, to nebylo špatné. Velký strach jsem měla z poslední disciplíny, protože s nošením bojujeme už od prvního dne, co máme Arga doma a každodenním nošením do schodů a ze schodů jsme mu tuto činnost dost zprotivili :( naštěstí na zkoušce sice Argo dal najevo, že se mu to vůbec nelíbí, a chvílemi se snažil utéct, neprojevil agresi a nakonec jsme zkoušku úspěšně, i když s velkou bodovou ztrátou, složili. Hodně nám uškodilo i to, že samotné zkoušení všech psů trvalo více než čtyři hodiny a na Argovi se brzy projevila únava :-( přesto se kluk moc snažil. Velkou radost mi udělal také tím, že ostatních 15 psů, kteří s námi cvičili a trávili čas v jedné místnosti, dokázal bez problémů (až na jedno štěknutí) ignorovat, neprojevil agresi, držel se u mě a nechal se v klidu hladit. Byl to pro nás psychicky hodně náročný den a proto jsem ráda, že naše snaha byla úspěšná :)

Nicméně vím, kde máme mezery a co musíme do opakování zkoušky v roce 2025 dotrénovat. S Argem mám v úmyslu docházet spíše do klidnějšího prostředí domova důchodců než do skupiny rozjařených dětí, tak uvidíme, jak se nám bude dařit ...


ZKOUŠKA ZÁKLADNÍ OVLADATELNOSTI - ZZO

Datum: 1. 10. 2023

Místo: ZKO Zlín Mladcová

Rozhodčí: Vlastislav Glogar

Počet bodů: 48/60

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POSLUŠNOST

1) Přivolání psa 9,5/10 - Argo na povel volno krásně odběhl a na povel ke mně zareagoval okamžitě, bohužel jsme ztratili půl bodu za trochu křivé předsednutí.

2) Ovladatelnost na vodítku 9,5/10 - Cvik jako takový byl v pořádku, Argo se krásně držel u nohy na prověšeném vodítku. Byl nám strhnut půl bod za nekorektní obraty a slabší koncentraci, ale jinak jsem byla spokojená.

3) Sedni - lehni u nohy 10/10 - Pan rozhodčí by si přál rychlejší reakci na povel sedni z lehu, ale jinak byl cvik v pořádku.

4) Odložení za pochodu vleže 9,5/10 - Rozvoj cviku byl v pořádku, Argo na povel lehni zareagoval rychle, bohužel ulehl křivě na bok s lehkou orientací na okolí, nicméně zůstal na místě a s posazením počkal na můj povel a nezvedl se, když jsem zvedla vodítko, s čímž jsme v tréninku trochu bojovali, takže tady má kluk pochvalu :)

5) Aport volný 8,5/10 - Z tohoto cviku jsem měla asi největší nervy. Argo pro balonek vyběhl krásně, sebral ho a vracel se, při návratu jsem ale z nervozity použila povel "ke mně". Druhou chybkou bylo, že mi Argo předal hračku vestoje, nepředsedl, na povel se ale krásně zařadil k noze a vzhledem k tomu, že jsem za tento cvik čekala maximálně 5 bodů, jsem moc spokojená :)

6) Dlouhodobé odložení 0/10 - Tady bohužel přišla naše největší bodová ztráta, Argo chvíli ležel pěkně, potom ale začal být neklidný a čmuchat kolem sebe a nakonec se zvedl a utekl pryč. Na můj rázný povel "ke mně" sice zareagoval okamžitě, ale už nám to bylo houby platné ...

CELKEM 48 bodů/60 - ZNÁMKA PROSPĚL

Ačkoliv jsem po Argově velkém faux pas na odložení a váhání při aportu byla skoro přesvědčená, že si zkoušku v listopadu zopakujeme, nestalo se tak. Pan rozhodčí naopak naši zkoušku zhodnotil jako pohledově pěknou poslušnost s pejskem cvičícím radostně a pro psovoda, sice nám vytkl trochu slabší koncentraci, ale pochválil pěknou spolupráci. Škoda toho odložení :-( ale jsem na kluka moc pyšná, jak zvládl svou první zkoušku, bez pamlsků a s nervózní paničkou na druhém konci vodítka :-D

SPECIÁLNÍ CVIKY

Přivolání psa za ztížených podmínek - tady pro mě přišel lehce šok, protože jsem nečekala, že mi pan rozhodčí pokyne vyslat Arga nejdříve k osobám hrajícím si s míčem a po přivolání poslat podruhé ke dvěma psovodům se psy ... naštěstí byl Argo přepnutý do režimu "cvičím" a snad i díky náhubku jej nenapadlo jít si s cizími pejsky poměřovat svaly, na přivolání okamžitě zareagoval a běžel zpět, bez problému.

Chování psa ve skupině osob - v pořádku

Chování psa krátkodobě uvázaného a ponechaného o samotě - v pořádku

ZNÁMKA PROSPĚL VÝBORNĚ